Marta Kostyuk Cum A Ajuns Tânăra Tenismenă Să Fie Comparată Cu Serena Williams

Bettina Huchler

Marta Kostyuk este una dintre cele mai proeminente tinere tenismene din lume. La vârsta de doar 15 ani, ea a reușit să obțină un contract cu o marcă de îmbrăcăminte sportivă și a devenit cea mai tânără jucătoare de tenis care a câștigat un meci la un turneu WTA în ultimii 30 de ani. Ea este una dintre cele mai promițătoare jucătoare de tenis din lume și a fost comparată adesea cu Serena Williams.

Biografia lui Marta Kostyuk

Marta Kostyuk a fost născută în Ucraina în 2002 și s-a mutat la Varșovia, Polonia, la vârsta de 5 ani. A început să joace tenis la vârsta de 5 ani și s-a antrenat în mai multe cluburi de tenis din Polonia și Ucraina. La vârsta de 12 ani, ea a câștigat prima sa medalie în competiții internaționale. La vârsta de 14 ani, s-a mutat la Marea Britanie pentru a-și mări șansele de a deveni un jucător de top în lumea tenisului.

Performanța lui Marta Kostyuk

La vârsta de 15 ani, Marta Kostyuk a câștigat primul ei meci la un turneu WTA la Australian Open. Acest lucru a făcut-o cea mai tânără jucătoare care a câștigat un meci la un turneu WTA în ultimii 30 de ani. Pe măsură ce a crescut în vârstă, a reușit să progreseze în clasamentul WTA, ajungând pe locul 93 în lume. La vârsta de 16 ani, a reușit să ajungă în sferturile de finală la turneul de la Roland Garros.